The Tall Ship Races 2017, Pyromagic – dużo działo się w Szczecinie!

Szczecin po raz kolejny stał się żeglarską stolicą Europy! Największe żaglowce świata kończące wyczerpujący wyścig po Bałtyku zawitały do stolicy Pomorza Zachodniego by świętować wielki finał regat The Tall Ship Races 2017.
Kolejny, już 3 raz zlot żaglowców okazał się sukcesem organizacyjnym, który przyniósł mieszkańcom i turystom wiele radości. Przepiękne, położone nad wodą Wały Chrobrego ponownie wypełniły się niezapomnianą żeglarską atmosferą, a miasto rozbłysło bielą marynarskich czapek i mundurami załogantów.

Gwiazdą muzyczną tegorocznego zlotu żaglowców w Szczecinie był Andrea Bocelli, który wykonał swoje największe przeboje w otoczeniu kołyszących się masztów. Jego wspaniały głos i charyzma porwał tysiące ludzi pod sceną. Artysta zaprosił do swojego występu wybitnych gości, których zaprosił do współpracy. Na scenie mogliśmy zobaczyć takie gwiazdy jak Andrea Griminelli – najwybitnijeszy flecista na świecie, Allesandria Marianelli – doskonała włoska sopranistka, Ilaria Della Bidia – artystka muzyki popularnej.

 

Po raz pierwszy w Polsce odbyła się również plenerowa edycja The Voice of Poland. Odcinek ten był transmitowany przez program drugi Telewizji Polskiej co pozwoliło każdemu fanowi programu jak i miłośnikowi żaglowców, który nie ma możliwości pojawić się osobiście podczas zlotu obejrzeć relację wprost z Wałów Chrobrego!

Na Łasztowni odbył się genialny koncert gwiazd samby oraz przegląd polskich zespołów. Głównym punktem był występ wielkiego zespołu perkusnjego liczącego ponad 100 osób!

W tym roku impreza została przedłużona o szczeciński festiwal fajerwerków, który odbył się w kolejny weekend po zlocie żaglowców. Dziesiąta już edycja która odbyła się na Wałach Chrobrego. Od 2008 roku swoje aranżacje zaprezentowały dotychczas 24 firmy z 20 krajów!

Nieodłącznym elementem festiwalu stały się zmagania strażaków z całego świata w zawodach Firefighter Combat Challenge.

Strażacy w pełnym wyposażeniu (hełm, rękawice, ubranie specjalne) musieli wnieść 19-kilogramowy wąż strażacki na szczyt 12-metrowej wieży oraz wciągnąć jego dodatkowy odcinek za pomocą liny, przy pomocy młota przesunąć na odległość 1,5 metra metalową sztabę o wadze 72,5kg oraz pokonać 40-metrowy slalom ciągnąc wypełniony wodą wąż trafiając na końcu w tarczę, a następnie przeciągnąć manekina o wadze 79 kg przez 30 metrów. Organizatorzy zadbali również o najmłodszych którzy mogli spróbować swoich sił w bliźniaczo podobnych konkurencjach, gdzie zmierzyły się m.in. z nadmuchiwanym zamkiem czy slalomem.

Skoro Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni odbył się nad wodą, to podczas imprezy nie mogło zabraknąć żeglarskich akcentów. Mimo braku obecności żaglowców na Odrze zrobiło się tłoczno, rozpoczęły się bowiem regaty Polonez Cup Race które skupiają najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Żeglarze wyruszyli ze Szczecina, trasa pozostała niezmienna: Start Świnoujście – minięcie lewą burtą wysp Christanso – Meta Świnoujście. Chwilę później oczekiwał zawodników Prestart Pyromagic Szczecin 2017, czyli start do wyścigów krótkich w okolicach południowego krańca Wyspy Bielawa.

Podczas tegorocznego finały regat The Tall Ship Races 2017 trafiła się osoba która bawiąc się wykupiła los w festynowej kolekturze lotto na Łasztowni oraz wytypowała sześć szczęśliwych liczb. Tym samym, jako jedna z dwóch osób w Polsce, wygrała główną nagrodę i zainkasowała aż 6,2 miliona złotych. Gratulujemy!

Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku mojego autorstwa, amatorskiej i dynamicznej relacji z Pyromagic 2017 oraz wydarzeń towarzyszących.

Cieszymy się, że wszystkie imprezy dobyły się bezpiecznie i zapraszamy do Szczecina!

Przygotował Mateusz Olchawski.

Obrazek wyróżniający dzięki uprzejmości Home by Wolff.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *