System NAVDEC… czym jest i jak pomaga nawigatorom?

Dzień 31.05.2017

Żegluga od zawsze wiązała się z ogromnym ryzykiem. Kiedyś dotyczyło to głównie warunków panujących na morzach i oceanach i to na łaskawość natury skazani byli żeglarze. W dzisiejszych czasach do gniewu oceanu dochodzi kolejne zagrożenie dla bezpiecznej żeglugi: tłok na szlakach. Tak właśnie… Obecnie według serwisu Marine Traffic na świecie pływa 585,671 różnych jednostek, z czego ok. 80,000 to duże jednostki handlowe. Taki ogrom statków sprawia, że żegluga wymaga nie tylko zwracania uwagi na warunki pogodowe, ale również na inne jednostki pływające. Na świecie dochodzi do bardzo wielu kolizji statków, zarówno niegroźnych obtarć, jak i tragicznych w skutkach zderzeń skutkujących zatonięciem jednostek. W jaki sposób można temu zaradzić? To pytanie zadaje sobie większość ludzi związanych z morzem.

Współcześnie technologia jest na tyle rozwinięta, że umożliwia to wdrażanie skomplikowanych programów, tworzonych na podstawie zaawansowanych algorytmów matematycznych, czy nawet sztucznej inteligencji. NAVDEC, czyli system wspomagania decyzji na statkach zrodził się w głowie kpt. ż. w. dr inż. Piotra Wołejsza jako pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa statków podczas żeglugi. Finalnie zaowocowało to obronieniem pracy doktorskiej w 2008 roku. Powołano zespół naukowy, którego celem było stworzenie programu, wspomagającego nawigatorów w codziennej pracy.

System NAVDEC poza podstawowymi funkcjami informacyjnymi zaleca kurs, na podstawie aktualnych przepisów w ruchu morskim, co jest innowacją na skalę światową. Jest to pierwszy i jedyny tak rozbudowany asystent nawigatora. Wchodząc do obowiązkowego wyposażenia na każdym statku, pozwoliłby on na znaczną redukcję, a nawet całkowite wyeliminowanie ryzyka kolizji statków spowodowanych przez błąd ludzki. W celu komercjalizacji globalnej produktu po opracowaniu działającego systemu utworzoną firmę Sup4Nav.

Skomplikowane algorytmy stworzone przez naukowców zostały zawarte pod intuicyjną nakładką graficzną, która sprawia, że korzystanie z systemu NAVDEC jest łatwe i nie sprawia trudności zarówno nawigatorom, którzy dopiero zaczęli pływać zawodowo, jak i weteranom mórz i oceanów. Po lewej stronie głównego okna widać informacje dotyczące wybranej obcej jednostki (nazwa, kurs, prędkość, rozeta kursu). Po prawej natomiast widzimy podobne informacje dotyczące jednak naszej własnej jednostki oraz rozbudowaną rozetę kursu wraz ze wskazaniem tego, który będzie w danej chwili optymalny. Część centralna pokazuje położenie statków na mapie morskiej.

System NAVDEC obecnie zainstalowany jest na 12 dużych jednostkach oraz jednej małej a liczba ta stale się powiększa. Kolejne jednostki, kolejni armatorzy zaczynają dostrzegać korzyści płynące z zainstalowania go na swoich jednostkach. Korzyści zarówno finansowe, jak i ekologiczne. Dzięki niemu możliwe jest zaoszczędzenie konkretnych pieniędzy na paliwie oraz wyeliminowanie kosztów ewentualnej kolizji. Instalacja systemu jest prosta i polega na zamontowaniu na statku urządzenia z uruchomionym programem np. laptopa, do którego podłącza się urządzenia nawigacyjne statku (radar, AIS i inne).

Jednym z promów, na których działa NAVDEC jest m/f Mazovia, należący do Polskiego armatora Polferries. Prom ma prawie 170 m długości i 28 m szerokości, więc wspomaganie decyzji nawigacyjnych dla nawigatora jest jak najbardziej potrzebne. Pozostałe promy Polferries również są wyposażone w to innowacyjne narzędzie, dzięki czemu armator może wymazać ze słownika pojęcie kolizji.

Jednak system NAVDEC nadaje się nie tylko dla dużych jednostek komercyjnych. Przykładem tego jest jacht DOLCA JENNY, który od niedawna również jest w niego wyposażony. Mimo znacznie mniejszych rozmiarów również dla takiej jednostki liczy się czas, oszczędność paliwa i bezpieczeństwo nawigacji. Dlatego właśnie narzędzie to sprawdzi się na każdej jednostce wyposażonej w podstawowe wyposażenie nawigacyjne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *